Year | 1991 | 1992 | Price per pound | $0.75 | $1.20 |
---|---|---|
Annual consumption (pounds) | 20,000 | 25,000 |
Provide a plausible explanation for the change in prices and consumption of apples from 1991 to 1992. [Use supply and demand curves for the purpose.]
1c 2e 3b 4e 5a 6a